czwartek, 17 kwietnia 2014

Szkodliwy pakiet cnót MARIOLA ZACZYŃSKA


        Za sprawą nowej naczelnej Kalina przechodzi do „kącika mody”, czyli dziennikarska degradacja. Jak łatwo się domyśleć, nie wpływa to pozytywnie na nią, do tego dochodzi zupełny brak zrozumienia ze strony Marka, jej chłopaka. Wyjeżdża do Siedlec, rodzinnego miasta, aby zrobić reportaż z offowego pokazu mody.

        Na miejscu okazuje się, że mało ciekawy pokaz mody jest tylko dodatkiem do niespodziewanych, bardzo ciekawych, niejednokrotnie tajemniczych wydarzeń. Nagle historie sprzed wielu lat zaczynają wychodzić na światło dzienne, a Kalina, będąca w środku tych wydarzeń, dostrzega nie tylko to, co dzieje się wokół niej.

        Przy budowie wybiegu dla modelek, robotnicy wykopują ludzkie kości, część to kości bardzo stare, ale jedne z nich są nowsze. Śledztwo, które ma na celu stwierdzenie tożsamość tego, który został tu zakopany, ujawnia wiele zaskakujących faktów z życia poprzednich mieszkańców kamienicy w Siedlcach.

        „Szkodliwy pakiet cnót” to powieść wielowątkowa, niepozbawiona inteligentnie dowcipnych dialogów. Rewelacyjnie opisany świat targowiska próżności, jakim jest środowisko modelek, który autorka pokazała bez blichtru i blasku fleszy. O tym, jak wiele młoda dziewczyna jest w stanie poświęcić, aby zachować figurę, być cały czas na topie, pani Zaczyńska pisze bez skrępowania. Bohaterowie powieści, i ci pierwszoplanowi i ci drugoplanowi są dopracowani. To nie są postaci, które „przemykają” przez fabułę. Są mocno osadzone, ich charaktery i zachowania są przemyślane, widać dużą pracę pisarki, jaką włożyła w tworzenie ich. Tych bohaterów się zwyczajnie nie zapomina. Mimo, że książkę przeczytałam rok temu, to nadal jest to powieść, o której pamiętam, która nie była jednym z wielu czytadeł, nie zapomina się jej po trzech dniach, a po roku nie ma się pewności, że się ją w ogóle czytało. To chyba najlepsza rekomendacja dla „Szkodliwego pakietu cnót” i Marioli Zaczyńskiej jako pisarki.


"Szkodliwy pakiet cnót" Mariola Zaczyńska, Warszawa, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013