środa, 23 kwietnia 2014

Brudna gra NIKODEM PAŁASZ


     
      Czy marzyliście kiedyś o tym, żeby uprawiać zawodowo jakiś sport? Osiągnięcie sukcesu w każdej dziedzinie sportu jest poprzedzone morderczymi treningami, okupione latami ciężkiej pracy, samozaparcia i wsparcia ze strony najbliższych, również tego finansowego. Kiedy ciężka praca zaczyna procentować i sportowiec odnosi pierwsze sukcesy, pojawiają się również i pieniądze. Proporcjonalnie do pieniędzy i sławy, rodzą się pokusy oraz chęć posiadania więcej i więcej. Trzeba mieś bardzo silny kręgosłup moralny, żeby się im nie poddać. Poznajcie świat sportu od jego ciemnej strony.
    
      Artur Malewicz właśnie taki sukces osiągnął, jest gwiazdą światowego formatu w tenisie ziemnym. Po wygranym turnieju World Championships, wraca do Polski. W dzień po zwycięstwie zostaje zamordowany we własnym apartamencie. Począwszy od policji, poprzez federację tenisową i opinię publiczną, a skończywszy na premierze, wszyscy chcą znaleźć mordercę. Dochodzenie prowadzi Wiktor Wolski, jeden z lepszych śledczych stołecznej policji. To, co odkrywają policjanci to drugie oblicze sportu, które znane jest nielicznym, czyli hazard, doping, ustawianie meczy, prostytucja. Zawodowy sport okazuje się być bardzo brudną grą.
      
     To niesamowite, jaki ta książka ma realistyczny wydźwięk. Czytałam i przez cały czas miałam wrażenie, że to nie jest wymyślona historia. To, co dla przeciętnego widza i fana sportu jest niewidoczne, Pałasz opisuje bez skrępowania, zupełnie nie pozostawiając złudzeń co do uczciwości oraz chciwości sportowców i osób znajdujących się w tym środowisku. To, co jest najważniejsze, to wcale nie najwyższa lokata w rankingu, ona jest tylko tłem dla zdobycia jak największej ilości zer na koncie, a sposób osiągnięcia ich w ogóle nie ma znaczenia. Nie bez znaczenia jest fakt, że autor książki zawodowo zajmuje się marketingiem sportowym, więc jak mało kto zna to środowisko i wie, jakimi prawami się rządzi. Kolejnym zabiegiem wzmagającym realizm historii to nazwiska postaci, które opisywane są w książce. Pierwszy raz stykam się z tym, że nazwiska fikcyjne od prawdziwych nazwisk osób publicznie znanych, różnią tylko pojedyncze litery.
      
     Równie ciekawe, jak świat sportu, jest śledztwo, które prowadzone przez inspektora Wolskiego, przez cały czas trzyma w napięciu. Już sama postać śledczego, którego charakteryzuje ogromna inteligencja, charyzma oraz nieprzeciętny instynkt, gwarantuje świetnie spędzony czas przy czytaniu lektury. Książkę dosłownie „pochłania” się. Mam nadzieję, że kolejna powieść Nikodema Pałasza będzie równie interesująca, jak jego debiut literacki. 


"Brudna gra" Nikodem Pałasz, Warszawa, Wydawnictwo Muza, 2014