poniedziałek, 24 marca 2014

Grecka mozaika HANNA CYGLER

                                                

          
       Każda rodzina ma swoją historię, niejedna tajemnicę. Hanna Cygler wprowadza nas w jedną z nich. 
       „Grecka mozaika” to historia Jannisa Kassalisa, Greka, który urodził się w Polsce, wychował w niej, wykształcił, zdobył pierwsze swoje najważniejsze doświadczenia, wreszcie spotkał miłość swojego życia. W 2010 roku do Jannisa trafia Nina, Polka, która pracuje w Grecji. Pojawia się w jego życiu nie bez powodu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Jannis jest jej ojcem. Mężczyzna, początkowo nastawiony sceptycznie, podejrzewający ją o chęć wzbogacenia się, stopniowo przekonuje się do Niny. Z czasem zaprzyjaźniają się, a Jannis zaczyna opowiadać jej historię swojego życia. Cel Niny to nie tylko odszukanie nieznanego ojca, ma jeszcze inny.
       Poznajemy losy Jannisa i jego brata, Anastazego, ich pięknej matki Ismeny oraz srogiego ojca, komunisty, Jorgosa, losy ich dalszej rodziny i znajomych. Wchodzimy w życie greckich uchodźców mieszkających w Bieszczadach podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Ich przeżycia są szalenie trudne, pełne zawirowań i niejednokrotnie z tragicznym finałem, obserwujemy również tęsknotę za ojczyzną, w której stale trwają walki.
       Bracia dorastają w Krakowie, gdzie przenoszą się wraz z ojcem i ciotką Vasilissą. To tu i w Gdańsku poznają ciemną stronę życia, świat cinkciarzy i prostytutek.
       Hanna Cygler prowadzi nas przez ponad sześćdziesiąt lat życia rodziny Kassalis, ludzi im bliskich oraz takich, którzy mieli wpływ na wydarzenia w ich życiu. Trzeba przyznać, że sposób pisania autorki jest lekki, zachęcający do czytania, a historia przez nią opisana wciąga czytelnika bez reszty. Ale muszę być też szczera, nie od samego początku zauroczyła mnie ta opowieść. Do pewnego momentu książka jest mniej ciekawa, nużąca, ale w miarę rozwoju wydarzeń pisarka zdecydowanie zrekompensowała mi słabszy początek.
       Ogromny plus wydawniczy to okładka powieści, która jest wyjątkowo starannie wykonana i oddaje idealnie klimat Grecji, którą my, Polacy, bardzo upodobaliśmy sobie, jako cel wakacyjnych wojaży. Warto zapoznać się z najnowszą książką Hanny Cygler, z pewnością dostarczy nam ona wzruszeń, zaintryguje, pozwoli ogrzać się w gorącym słońcu Korfu. "Grecka mozaika" Hanna Cygler, Dom Wydawniczy REBIS, 2014