czwartek, 27 marca 2014

Hiszpański kot I. CHODOREK, P. CHODOREK, A. TROJANOWSKA
         Kiedy rok wcześniej w tragicznym wypadku giną rodzice Wojtka i Mikołaja, ich życie staje „do góry nogami”. W ciągu jednego dnia obaj muszą stać się dorośli, choć młodszy z nich, Mikołaj, jest jeszcze uczniem liceum, a starszy, Wojtek, świeżo upieczonym lekarzem weterynarii. W związku z zaistniałą sytuacją, Wojtek przejmuje gabinet weterynaryjny po rodzicach i rozpoczyna trudną praktykę, w której bardzo pomocny okazuje się stary przyjaciel rodziny, doktor Stefański, zwany Serpensem.
        Wojtek nie tylko musi zmierzyć się z trudami zawodu, ale również z konkurencją w postaci Megakliniki, odpowiedzialnością za młodszego brata i tęsknotą za ukochaną Agatą, która wyjechała do Hiszpanii, by tam kontynuować naukę. Aby jak najmniej myśleć o swojej nieciekawej sytuacji, zaczyna studiować książkę, Silva rerum, która od ponad 200 lat jest w posiadaniu jego rodziny.
Postanawia, że z początkiem wakacji pojedzie do Hiszpanii, aby wraz z Agatą wyruszyć szlakiem pielgrzymów i rozwiązać zagadkę tajemniczej książki.
        Powieść „Hiszpański kot” jest kontynuacją „Nieczynne do odwołania”, książki, która ukazała się w styczniu 2013 roku. Nie miałam okazji przeczytać pierwszej części, dlatego obawiałam się, czy rozpoczynanie przygody o młodym lekarzu weterynarii od drugiej odsłony ma sens. Na szczęście zupełnie mi to nie przeszkadzało.
        Książka napisana jest lekko i z polotem. Ogromnym plusem dla mnie, jako ogromnej miłośniczki naszych mniejszych braci, jest bardzo widoczne zamiłowanie do wykonywanego zawodu i pacjentów, którzy pojawiają się w gabinecie doktora Gronostajskiego. Opisy operacji ratujących życie, czy pomaganie w godnym pożegnaniu ukochanego zwierzęcia, wzruszyły mnie. Ale muszę być szczera, że dużo ciekawszą częścią jest ta poświęcona Hiszpanii. Przemierzając wraz z bohaterami małe hiszpańskie miasteczka i wioski, czułam parzące słońce, smak wina i suchy piasek dróg, które przemierzali Aga i Wojtek. Nie zdradzę, czy tajemnica Silva rerum ujrzy światło dzienne, ale jedno mogę już powiedzieć, że zapowiadana jest trzecia część przygód braci Gronostajskich. Myślę, że warto po nią sięgnąć, ja z pewnością będę na nią czekać." Hiszpański kot" I.Chodorek, P. Chodorek, A. Trojanowska, Katowice, Wydawnictwo Szara Godzina, 2014.