poniedziałek, 20 stycznia 2014

Blogostan JOANNA OPIAT-BOJARSKABardzo dziękuję Wydawnictwu "Replika" za egzemplarz książki do recenzji.


          ... Samotność to taka straszna trwoga

             ogarnia mnie, przenika mnie …” *       Sylwia jest młodą, szczęśliwą kobietą, cały świat stoi przed nią otworem. Wchodzi w ten świat z bagażem doświadczeń z dzieciństwa, mężczyzną życia, jak go nazywa, nową pracą w biurze nieruchomości. Zaczyna pisać blog o sobie i swoim życiu. Z każdym dniem przybywa jej czytelników, co powoduje, że Sylwia coraz chętniej i częściej pisze. Pisze w domu, w pracy, u mamy, u mężczyzny życia. Zaczyna zatracać się w tym, przestaje patrzeć realnie na swoje życie, na sprawy, które dzieją się wokół niej. A dzieje się coraz więcej i gorzej. Dochodzi do momentu, że to ilość wejść na blog oraz czytających online generuje jej radość bądź złość. Nagle okazuje się, że tylko z czytelnikami bloga Sylwia czuje się dobrze, że tylko wtedy nie jest samotna. Zupełnie traci kontakt z rzeczywistością.
       Im dłużej czytałam historię Sylwii, tym bardziej zastanawiałam się nad siłą i przewagą, jaką ma internet nad człowiekiem. Jak bardzo potrafi „zagarnąć” nas do siebie, jak bardzo okazujemy się słabi i narażeni na życie w iluzji. Ale nie tylko to uderza w tej powieści. Związek Sylwii i Patryka to przykład układu między dwojgiem ludzi, gdzie brak szacunku, uczciwości i wyimaginowane postrzeganie partnera, przesłania obraz prawdziwej sytuacji. Zaślepienie nie pozwala dostrzec, że to toksyczny związek, i choć są przesłanki ku temu, Sylwia do końca wierzy, że to jej nie dotyczy.

       Zakończenie książki jest bardzo radykalne. Tak bardzo radykalne, że mocno mnie zaskoczyło i potrzebowałam chwili na otrząśnięcie się z szoku. I dokładnie w tej samej chwili wróciły do mnie słowa piosenki „List do M.” Dżemu*. Samotność bohaterki i silna potrzeba bycia kochaną, zauważaną doprowadza ją do zagubienia samej siebie. Warto przeczytać „Blogostan”, dla samej książki, która jest napisana bardzo dobrze, ale i ku przestrodze dla wszystkich, którzy mogą zostać wchłonięci przez sieć tak, jak bohaterka powieści. 


"Blogostan" Joanna Opiat-Bojarska, Wydawnictwo Replika, 2012.