czwartek, 26 czerwca 2014

Dwie głowy anioła HANNA CYGLER
      Druga część opowieści o Julii Cassini i Aleksie Orlicz-Druckim. Bohaterowie „Głowy anioła” są już małżeństwem z dwójką dzieci, jednak po szczęściu, jakie zagościło u nich wraz z końcem poprzedniej książki właściwie nie ma śladu. Julia zajmuje się przede wszystkim pracą w biurze architektonicznym w Chicago oraz jego filii w Londynie i Warszawie oraz wydawaniu poleceń przez telefon dotyczących dzieci. Aleks, jak zwykle zbuntowany, niewiedzący czego właściwie oczekuje od życia, zajęty dziećmi i coraz bardziej nieszczęśliwy. Tych dwoje oddala się od siebie z każdym dniem.
      Czy to małżeństwo ma szansę przetrwać? Na oboje czyhają pokusy, czy to w postaci starej miłości, czy nowego wspólnika. W jaki sposób Julia i Alek będą walczyć o swoją rodzinę? Czy oszalały z zazdrości mąż nie popełni żadnego błędu? Bardzo dużo dylematów i rozterek zafundowała Hanna Cygler swoim bohaterom. W to wszystko włączona zostaje tajemnicza roślina Herbaria oraz równie tajemniczy biznesmeni. Ale to nie koniec. Również drugoplanowi bohaterowie z pierwszej części pojawiają się, by rozwikłać zagadki m. in. swojego pochodzenia.
      I znów mamy okazję podziwiać wielowątkowość, z jakiej słynie Hanna Cygler. Sztukę łączenia tak dużej ilości wydarzeń i ludzi w spójną całość opanowała do perfekcji i niezmiennie mnie zachwyca. Jest to zdecydowanie literatura kobieca, ale nie tylko zwolenniczki powieści romantycznych znajdą tu coś dla siebie. Również fanki lekkich kryminałów nie będą zawiedzione.
     Jednak obie części różni od siebie moje wrażenie dotyczące odbioru głównej bohaterki. O ile w pierwszej Julia była postacią ciekawą, z zagmatwanymi sprawami serowymi i wzbudzającą moje autentyczne współczucie, o tyle w drugiej zwyczajnie mnie drażniła. Jej postawa jest wyłącznie roszczeniowa, jej stosunek do męża władczy i nieznoszący sprzeciwu. Zachowuje się jak usłużna księżna, której zachcianki powinny być spełniane bez mrugnięcia okiem. Pozostawia małe dzieci pod opieką Alka, gdyż na pierwszym miejscu jest praca. Jej postać przez całą książkę wzbudzała moją szczerą niechęć, ale myślę, że tu również należą się autorce brawa, bo rzadko w literaturze kobiecej to właśnie kobieta jest czarnym charakterem. To również pokazuje, jak ciekawą i nieszablonową pisarką jest Hanna Cygler. 


"Dwie głowy anioła" Hanna Cygler, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań, 2014